O NVC, czyli komunikacji bez przemocy rozmawiam z Karoliną Bąk
Porozumienie bez Przemocy, w skrócie PbP lub NVC od angielskiego Nonviolent Communication nazywane jest też „językiem serca”. To model komunikacji ze sobą samym i z innymi, który pomaga poprawić jakość relacji, a tym samym jakość życia. To taki sposób wyrażania myśli w dialogu, aby nie zadawać bólu drugiej osobie.
Przypomniał nam o nim i rozpowszechnił go Marshall Rosenberg – amerykański doktor psychologii klinicznej, który uczył rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i poprawiać komunikację. Powtarzał, że podstawową potrzebą człowieka jest zaspokajanie potrzeb drugiej osoby. Pokazał, jak mówić i słuchać, by docierać do wzajemnych potrzeb, a tym samym lepiej się rozumieć.
Komunikacja bez przemocy składa się z 4 kroków, które zmieniają nasz styl mówienia, pomagają dotrzeć do tego, co jest ważne i zrozumieć – siebie samych i innych (bez względu na to, w jaki sposób ci inni się komunikują):
Obserwacja – fakty
Uczucia – nazwanie ich
Wyrażenie potrzeb
Wyrażenie prośby.
Ale czy NVC to tylko kilka zasad, które pomogą rozróżnić komunikat szakala od żyrafy? Jak NVC sprawdza się w mediacji i co mówią o nim krytycy?
Między innymi o tym, rozmawiam z Karoliną Bąk – coachem, mediatorem, trenerem. Oprócz tego, Karolina to twórczyni marki Towarzysz Zmiany i współpracuje z gdańską Strefą NVC, a w swojej pracy bazuje na Komunikacji bez przemocy.
Zapisz się na newsletter!
Jeśli interesuje Cię temat mediacji i szeroko rozumianej komunikacji dołącz do nas. Raz w miesiącu wyślemy Ci maila z informacją o najnowszych publikacjach.
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.
Przekazujemy tylko rzetelne informacje, żeby przybliżać prawdziwą twarz mediacji i tym samym, krok po kroku, burzyć błędne przekonania i opinie na jej temat. Pokażemy Ci, jak wszechstronne zastosowanie ma mediacja i jakie korzyści płyną z jej zastosowania:)
Inne odcinki
- 1
- 2
- 3
- Następne »