język migowy, komunikacja osób głuchych

Widzę, co mówisz, czyli o komunikacji osób głuchych

Komunikacja to nie tylko słowa.

Oczywiście wiemy to wszyscy i doświadczamy tego na co dzień, a to na drodze – odczytując komunikaty ze znaków drogowych, a to w relacjach ze zwierzętami, czy maluszkami, które jeszcze nie posługują się słowami. I nawet wydaje nam się to naturalne, ale jako uzupełnienie mowy, bo przecież każdy niewerbalny komunikat możemy sobie przegadać – zamienić go w słowa i np. zweryfikować z innymi, czy też tak go rozumieją, albo co o nim sądzą.

A gdyby słów nie było? W takim świecie żyją osoby głuche. Z tego odcinka podcastu dowiesz się więcej o tym, jak oni radzą sobie z nawiązaniem kontaktu z innymi głuchymi, ze światem słyszących i czy dla nas, posługujących się językiem fonetycznym to duże wyzwanie nauczyć się migać? Ale nie gestykulować podczas mówienia 😊, a nabyć umiejętność korzystania ze znaków rozpoznawalnych przez osoby głuche?

W odcinku mówię też o tym, czy jest język migowy, a czym język migany i czy istnieje jeden uniwersalny język migowy, rozumiany przez wszystkie osoby niesłyszące na całym świecie.

 

Zapisz się na newsletter!

 

Jeśli interesuje Cię temat mediacji i szeroko rozumianej komunikacji dołącz do nas. Raz w miesiącu wyślemy Ci maila z informacją o najnowszych publikacjach.

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się wypisać.

Przekazujemy tylko rzetelne informacje, żeby przybliżać prawdziwą twarz mediacji i tym samym, krok po kroku, burzyć błędne przekonania i opinie na jej temat. Pokażemy Ci, jak wszechstronne zastosowanie ma mediacja i jakie korzyści płyną z jej zastosowania:)

Inne odcinki

Intro

Czy rozmowa pomaga rozwiązać konflikt?

Mity na temat mediacji – część 1

Wyzwania w pracy mediatora – rozmowa z Katarzyną Stryjek

Mediacja w środowisku akademickim – rozmowa z dr Anną Cybulko

Mediacja w przedszkolu

Mediacja administracyjna

Modele mediacji

Odcinek świąteczny

Mity na temat mediacji – część 2